Tradycyjnie w trzecim tygodniu wakacji wybieramy się na tygodniowy spływ najpiękniejszą polską rzeką – Czarną Hańczą oraz Kanałem Augustowskim.
W tym roku będzie to czas od soboty (8 lipca) do niedzieli (16 lipca). Ponieważ podczas poprzednich edycji nie było problemów z frekwencją, zakładamy, że i tym razem nie powinno być z tym kłopotów. Dlatego szczerze informujemy, że nie jest to Przygoda dla każdego.
Na – w ocenie niektórych – ekstremalnie trudne warunki składają się:
– codzienne pływanie canoe napędzanym siłą ludzkich mięśni przy użyciu pagajów,
– spanie w samodzielnie rozłożonym namiocie na leśnych polach biwakowych, najczęściej bez prądu, bieżącej wody i innych oznak cywilizacji,
– transport tegoż namiotu i całego ekwipunku owym canoe napędzanym siłą ludzkich mięśni przy użyciu pagajów,
– towarzystwo gromady dzieci zmieniających się w wilkołaki i to nie tylko w nocy,
– przebywanie przez cały dzień na świeżym powietrzu,
– a przez znaczną część nocy w dymie ogniska i hałasie śpiewów, gitary i innych instrumentów.
Kolejny argument na „nie” jest taki, że pierwszego dnia (sobota, 8.07) trzeba we własnym zakresie dotrzeć na Suwalszczyznę, a ostatniego (niedziela, 16.07) wrócić do domu – a to z Torunia ponad 400 km w jedna stronę.
Jeżeli kogoś to nie zniechęciło, to poniżej prezentujemy dalsze szczegóły.
Zamierzamy pokonać trasę Czarną Hańczą od jeziora Wigry i dalej Kanałem Augustowskim do jeziora Serwy, wygospodarowując także jeden dzień na odpoczynek. Można dołączyć w dowolnej konfiguracji – cała rodzina, rodzic z dzieckiem, parowo, indywidualnie itd. Będziemy tak dobierać załogi i odcinki, żeby wszyscy dali radę.
Koszt skalkulowany został na 300 PLN od osoby i zawiera wynajem polietylenowych łodzi typu canoe (w tym pagaje i kapoki) wraz z ich transportem, opłaty za śluzy na Kanale Augustowskim, koszty biwakowania, nadrzecznej sauny (tzw. bani) oraz parkingu dla samochodów na czas spływu.
Zakładamy, że każdego dnia uda nam się zatrzymać na obiad w stanicy, barze lub restauracji, a o śniadania i kolacje będziemy się martwić indywidualnie (lub rodzinnie).
Prosimy o wstępne deklaracje od osób zainteresowanych uczestnictwem mailem na adres scpp@scpp.org.pl. Tą drogą będziemy też przekazywać dalsze informacje.